Periodontologia Poznań

Periodontologia

Periodontologia to dział stomatologii, skupiający się na leczeniu nieprawidłowości pojawiających się w przyzębiu, czyli tkance, otaczającej i utrzymującej ząb w zębodole. Wg aktualnych danych szacunkowych w Polsce na różnego rodzaju choroby dziąseł, czyli periodontopatie (potocznie zwane paradontozą) cierpi aż 98% dorosłych osób.

Lekarz periodontolog zajmuje się także innymi procesami patologicznymi w obrębie tkanek przyzębia, takimi jak recesje dziąsłowe (odsłonięcie szyjek i korzeni zębów, określane jako „wydłużanie się” zębów) czy zmiany w obrębie błony śluzowej warg i policzków.

Specjalistyczne leczenie pozwala na zatrzymanie procesu chorobowego oraz wspomaga regenerację zmienionych chorobowo tkanek. Nieleczona choroba przyzębia może doprowadzić do rozchwiania, a w konsekwencji do utraty zębów.

Czy wiesz, że... - paradontoza wpływać może także na choroby ogólnoustrojowe takie jak choroby sercowo- naczyniowe (nadciśnienie, powstawanie mikrozakrzepów, prowadzących do zawału serca lub udaru mózgu), cukrzyca typu II, a u kobiet w ciąży może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu czy zmniejszonej masy urodzeniowej noworodków.

Choroby dziąseł - przyczyny

Choroby dziąseł zazwyczaj pojawiają się w wyniku nagromadzenia pewnych skupisk bakterii, normalnie występujących wewnątrz jamy ustnej, lecz w małej ilości. Duże znaczenie mają również uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia, który wspomaga nadmierny rozwój bakterii. Periodontologia wyróżnia następujące czynniki ryzyka:

  • zaniedbanie higieny jamy ustnej,

  • stosowanie środków farmakologicznych – niektóre preparaty, np. antydepresyjne, redukujące, ciśnienie, antykoncepcyjne czy inne, mogą wywoływać skutki uboczne, takie jak pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej i przesadny wzrost dziąseł,

  • zmiany hormonalne i ciąża – w wyniku wahań poziomu hormonów, niejednokrotnie w przyzębiu pojawiają się stany zapalne,

  • stresujące życie – ciągłe napięcie przyczynia się do pogorszenia odporności organizmu,

  • konsumpcja wyrobów tytoniowych – palenie papierosów skutkuje uwalnianiem się substancji cytotoksycznych, powodujących obumieranie komórek, od których zależy właściwe odżywianie tkanek przyzębia. Z tego względu, choroby dziąseł u palaczy są wyjątkowo agresywne i szybko się rozwijają.

Rodzaje chorób przyzębia

Dwa najważniejsze schorzenia, jakimi zajmuje się periodontologia, to:

  • Periodontitis – postępujące niszczenie tkanek otaczających zęby. W wyniku tego procesu następuje utrata przyczepu łącznotkankowego oraz kości, powstają kieszonki dziąsłowe i/lub recesje dziąsła. Dochodzi do rozchwiania zębów, a w konsekwencji do ich wypadania.

  • Gingivitis – choroba dziąsła brzeżnego, powodująca jego obrzęk, zaczerwienienia i krwawienie. W początkowym etapie można całkowicie wyeliminować te objawy, lecz jeśli zwlekamy z podjęciem leczenia, zazwyczaj powstaje periodontitis i w efekcie pełne odwrócenie zmian nie jest możliwe.

Skontaktuj się z nami!


Stomatologia Signum
ul. Księżycowa 3/20
60-281 Poznań